X

وبلاگ

HS Code چیست و یک بازرگان چه نیازی به آن دارد؟
fseadmin
/ دسته ها: دانش بازرگانی

HS Code چیست و یک بازرگان چه نیازی به آن دارد؟

HS Code یک استاندارد جهانی برای توصیف نوع کالا می‌باشد و بیش از 98٪ کالاها در تجارت بین المللی با HS Code طبقه‌بندی می شوند. HS Code ابزاری ضروری و در عین حال چالش برانگیز برای تجارت بین المللی در دنیای بازرگانان است.

سیستم کدگذاری کالا یا کد هماهنگ (harmonized code)، یک استاندارد بین المللی در حمل و نقل کالاهاست. هر کالایی که نیاز به حمل و نقل بین المللی دارد، کد آن باید در سیستم گمرک ثبت شود. پس این کد برای شناسایی نوع و هویت محموله می‌باشد. این استاندارد، یک استاندارد بین‌المللی است و فرقی نمی‌کند که شما در سنگاپور، مالی یا روتردام هستید، در هر صورت برای توصیف نوع کالا باید از HS Code استفاده کنید.

 

ویژگی‌های HS Code

 

  • شامل 5000 گروه در 99 فصل است که هر فصل 21 بخش دارد.
  • این کد از 4 بخش و در مجموع 10 رقم تشکیل شده است.
  • دارای یک ساختار قانونی و منطقی می‌باشد.
  • با توجه به مورد بالا، یک روش بین المللی است که منطق و قوانین آن همه جا یکسان است.

 

کنوانسیون بین المللی هماهنگ سازی رویه‌های گمرکی یا به عبارتی کنوانسیون کیوتو (Kyoto Convention) در سال 1974 میلادی تشکیل شد و برای اطمینان از به‌روز بودن و کاربردی بودن این استاندارد جهانی، آن را بازنگری و بروزرسانی کرد.

 این کد جزئیات ساده و کارآمدی دارد که طرفین باید قوانین آن را بپذیرند و اجرا کنند. خوب است بدانید از ژانویه سال 2017 ، کنوانسیون کیوتو دارای 106 طرف متعاهد (یا امضاکنندگان) است.

 

کد HS  چگونه استفاده می شود؟

این سیستم توسط بسیاری از اقتصادها در سراسر جهان به عنوان پایه‌ای برای تعرفه‌های گمرکی آن‌ها و جمع آوری آمار تجارت بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیش از 98٪ کالاها در تجارت بین المللی از نظر اچ اس کدطبقه بندی می‌شوند.

به کار بردن این کد جهت هماهنگی امور گمرکی، ساده و آسان است و نیازی به مترجم برای استفاده از آن نیست.

 اچ اس کد توسط سازمان‌های بین المللی مختلف و دولت‌ها به منظور دریافت مالیات ، سیاست‌های تجاری، نظارت، تعیین تعرفه حمل و نقل، جمع آوری آمار حمل و نقل، تحقیقات و تحلیل‌های اقتصادی و دیگر کاربردها استفاده می‌شود.

 

چالش های طبقه بندی شده استفاده از HS Code  برای شرکت‌ها

پذیرش و تطبیق پذیری HS Code  به عنوان یک زبان جهانی و کد اقتصادی کالا ، آن را به ابزاری ضروری برای تجارت بین المللی تبدیل کرده است که در بسیاری از سیستم‌های گمرک در سراسر جهان به کار می‌رود.

در برخی موارد خاص استفاده از اچ اس کد صحیح، سخت بوده و ممکن است تفسیر کدها بین کشورها و مقامات گمرکی متفاوت باشد. استفاده نادرست از کد اشتباه می‌تواند منجر به اعمال تعرفه نادرست توسط گمرک شود که این اشتباه هزینه واردات را به صورت نمایی برای مشتری افزایش می‌دهد.

استفاده از كد صحيح و تعبيردرست از آن، برای وارد كننده از اهميت بسياری برخوردار است، چرا که كد نادرست ممكن است توسط گمرك به عنوان عدم رعايت قوانین، گمراه كننده يا اشتباه اعلام شود که  استفاده اشتباه از آن شامل جریمه می‌شود.

همانطور که شرکت بازرگانی فیوچر اسکای در زمینه‌های مختلف بازرگانی مشاوره ارایه می‌دهد، اگر در استفاده از HS Code  صحیح  شک دارید ، توصیه می‌کنیم  با کارشناسان ما تماس بگیرید سوالات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید. از این که تا پایان این مطلب همراه ما بودید بسیار سپاسگزاریم

مطلب قبلی معرفی خدمات شرکت فیوچر اسکای
مطلب بعدی هزینه ، بیمه و حمل و نقل! CIF چیست؟
Print
213 رتبه بندی این مطلب:
4.0
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

 

 

طراحی سایت آدرا وب