X

وبلاگ

پرداخت هزینه حمل بار و بیمه در ترم CIP چگونه است؟
fseadmin
/ دسته ها: دانش بازرگانی

پرداخت هزینه حمل بار و بیمه در ترم CIP چگونه است؟

ترم CIP یکی از 11 ترم اینکوترمز است. اینکوترمز مجموعه‌ای از توافقات تجاری است که در سطح جهانی از سال ۲۰۱۰ توسط اتاق بازرگانی بین المللی منتشر شده است.

پرداخت هزینه حمل کالا و بیمه در ترم CIP توسط فروشنده و در هنگام تحویل کالا در یک مکان از پیش توافق شده به خریدار صورت می‌گیرد. تمامی هزینه‌های خسارت یا ضرر در کالاهایی که از فروشنده به خریدار ارسال شده به محض تحویل کالا به مشتری، بر عهده شرکت حمل کننده یا خریدار می‌باشد.

طبق ترم  CIP فروشنده موظف است که محموله ارسالی در ترانزیت را با ارزش ۱۱۰ درصد از ارزش کل قرارداد بیمه کند.

اگر خریدار تمایل داشته باشد که بیمه با پوشش اضافی به بارش تعلق بگیرد، این هزینه باید توسط خودش پرداخت شود.

قوانین پرداخت هزینه حمل بار و بیمه در ترم CIP  

هزینه حمل بار و بیمه به طور معمول و به محض رسیدن کالا به مقصد پرداخت می‌شود. به طور مثال  CIP نیویورک (CIP New York) به این معناست که فروشنده هزینه‌های حمل و نقل و بیمه را در نیویورک می‌پردازد.

یک مثال دیگر اینکه شرکت LG در کره جنوبی، میخواهد محموله‌ای از تبلت‌ها را به یک خریدار در ایالات متحده ارسال کند. با استفاده از ترم CIP شرکت LG مسئولیت پرداخت کلیه هزینه‌های حمل و نقل و حداقل پوشش بیمه را برای تحویل تبلت‌ها در مقصد مشخص، نسبت به آنچه در قرارداد ذکر شده دارد. پس از تحویل کالا به خریدار، تعهد فروشنده تمام می‌شود و تمامی مسئولیت‌ها و ریسک حمل و نقل بر عهده خریدار می‌باشد.

در ترم  CIPحداقل مبلغ هزینه بیمه از طرف فروشنده برای بار در نظر گرفته می‌شود، اما در صورتی که خریدار تمایل داشته باشد پوشش‌های اضافی بیمه که در برابر همه خطرات از محموله محافظت می‌کند را داشته باشد، باید هزینه آن را خود بر عهده بگیرد و پرداخت کند.

در این صورت اگر محموله یا کالا خراب یا گم شود و از طرفی نیز شامل پوشش بیمه حوادث جانبی نباشد، خریدار متحمل خسارات زیادی خواهد شد. اگر خریدار درخواست پوشش بیمه‌ای اضافه داشته باشد، می تواند بر اساس قرارداد و مذاکره‌ای که با فروشنده دارد، بخشی از هزینه تامین بیمه را در قرارداد ذکر کند.

مطلب قبلی هزینه ، بیمه و حمل و نقل! CIF چیست؟
Print
184 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

 

 

طراحی سایت آدرا وب